EndoC Programı

 

icon_endoc_128

Programı indirmek için tıklayınız...

  • EndoC programı çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk endokrinolojisi başta olmak üzere tüm hekimlerin hasta bakarken kullandığı birçok hesaplamayı otomatize ve güvenilir şekilde yapması için programlanmıştır.

  • EndoC  programı birçok modülden oluşmaktadır. Program içindeki modüller bütünleşik olarak çalışmaktadır.

  • Bir program modülünde kilo, boy, doğum tarihi ve cinsiyet tercihi yapıldığında diğer modüllerde tekrar girmeye gerek kalmadan ilgili veriler diğer modüllerde güncellenir.  Bu sayede farklı modüllerde aynı bilgiyi ayrı ayrı girmek zorunda kalmazsınız. 

  • Poliklinikte veri giriş hızını artırmak amacı ile veri girerken boşluk, nokta, tire, slaş işaretleri otomatik noktaya dönüştürülmektedir. Böylece nokta, virgül, üst üste iki nokta, noktalı virgül, slaş karakterleri aramadan hızlıca veri girilebilme imkânı sağlanmıştır.

  • Veri giriş alanlarında (boy ve kilo değerlerinin girildiği alanlar) sadece numerik karakter girişine izin verilerek hatalı girişler engellenmektedir.

  • Tarih girilirken gün, ay ve yıl kontrolü yapılarak hatalı girişlerin önüne geçilmiştir. Örneğin gün olarak 31  den daha büyük bir sayının girişi veya aya olarak 12'den büyük sayı girişi anında kontrol edilerek kullanıcıya geri dönüş yapılarak, düzeltilmesi istenmekte, sıfır değerinin girilişine izin verilmeyerek hatalı girişler engellenmektedir. 

  • Kopyala tuşu ile sonuçlar bilgisayarın hafızasına kaydedilerek, herhangi bir program içinde CTRL+V ile  hesaplanan ve hafızaya kopyalanan verileri ilgili bölüme yapıştırma imkanı sağlanmıştır.

  • Programın İngilizce dil desteği vardır. Kullanılan bilgisayardaki dil Türkçe değil ise program otomatik olarak İngilizce olarak açılmaktadır.

  • Program açılışındaki temayı beğenmediyseniz ayarlar menüsünden tema tercihinizi değiştirebilirseniz.

  • Greulich & Pyle kemik yaşı atlasının elektronik versiyonunda kemik yaşı resimleri sağ ve sol ok tuşları ile bir sonraki ve bir önceki yaşa ait resme gidebilmekte, yukarı ve aşağı ok tuşu ile zoom yapılabilmektedir. Ayrıca mouse tekerleği ile zoom yapma imkânı vardır. 

PROGRAMIN ÇALIŞMASI

Programın çalışabilmesi için bilgisayarınızda java programı kurulu olmalıdır.
Eğer bilgisayarınızda java kurulu değil ise www.java.com adresinden java'yı indirerek bilgisayarınıza kurduktan sonra program çalışacaktır. 
Programın çalışması için herhangi bir kurulum yapmaya gerek yoktur.
Program Windows, Mac Os veya Linux işletim sisteminde herhangi bir kurulum veya ek işlem yapmaksızın (java kurulumu hariç) çalışacaktır.


KULLANIM ŞARTLARI

Programın tüm hakları Doç. Dr. Ali ATAŞ’a aittir.
Hesaplamalarda oluşacak yanlışlık ve/veya hatadan dolayı hiçbir şekilde programcı sorumlu tutulamaz.